Najważniejszy przegląd medialności polskich brandów zyskał swoją najnowszą odsłonę. Magazyn „Press” oraz Instytut Monitorowania Mediów zaprezentowały wyniki raportu Top Marka 2024, którego efektem jest 50 rankingów branżowych i aż 500 brandów uszeregowanych według siły marki. To wyjątkowe źródło wiedzy, które nie tylko ukazuje kulisy sukcesu najważniejszych graczy na polskim rynku, ale również rzuca nowe światło na dynamikę i innowacje w świecie biznesu.
Tegoroczne badanie Top Marka objęło ponad 1,4 mln tekstów prasowych, 11,9 mln publikacji internetowych oraz 18,2 mln postów z Facebooka, Instagrama, X i YouTube’a, opublikowanych od 1 lipca 2023 do 30 czerwca 2024 roku. Był to w Polsce czas wyborów – do Sejmu i Senatu, samorządów i Parlamentu Europejskiego – i zmiany władzy, co szczególnie wpłynęło na siłę marek mediów. Telewizja, radio, prasa i portale internetowe poświęcały bardzo dużo miejsca polityce i politykom, których wypowiedzi były multiplikowane w formie cytatów i omówień. W związku z głosowaniami przeprowadzano liczne sondaże wyborcze, exit poll, late poll oraz badania poparcia dla polityków i ugrupowań politycznych, co przełożyło się na ekspozycję marek agencji badawczych w publikacjach medialnych.
Fot. 1. Statuetki Top Marka 2024
Tegorocznym liderem rankingu jest Onet (branża portale internetowe), który tym samym utrzymał pozycję z ub.r. Drugie miejsce w rankingu zajmuje inny duży portal internetowy – WP (portale internetowe), co oznacza jego awans z trzeciego miejsca. Ostatnie miejsce na podium przypadło PKO Bankowi Polskiemu (banki). Tuż za podium znalazły się: Gazeta.pl (portale internetowe), TVN (telewizja) oraz Polsat (telewizja). W pierwszej dziesiątce znajdziemy także kolejny serwis internetowy, dwie stacje telewizyjne oraz koncern paliwowy.
Gdyby kluczowym elementem rankingu Top Marka był impact przekazu, pierwsze miejsce również zająłby Onet, a tuż za nim znalazłaby się stacja TVN 24. Największą liczbę wzmianek w tegorocznym zestawieniu odnotowały stacje telewizyjne: TVN, TVP Info i TVN 24. Jeśli natomiast przyjrzymy się markom, które odnotowały najwyższy indeks sentymentu, na czele zestawienia znajdą się takie brandy, jak Tauron Nowa Muzyka, Nintendo i Porta.
Tabela 1. Najsilniejsze brandy w 50 branżach – Top Marka 2024
Podobnie jak w latach poprzednich badanie rozpoczęto od wytypowania 50 branż, o których pisano najczęściej. Łącznie zweryfikowano przekaz dotyczący aż 830 firm.
Najczęściej poruszane we wzmiankach o większości branż tematy to: polityka i jej wpływ na otoczenie, rozwój sztucznej inteligencji, zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne oraz równość płci i prawa kobiet.
Impact – dotarcie wzmianki o marce na podstawie danych o konsumpcji medium.
Indeks sentymentu – współczynnik oparty na wydźwięku; odzwierciedla udział publikacji pozytywnych, neutralnych i negatywnych w całości przekazu o danej marce: im wyższy, tym lepszy.
Siła marki – ostateczna wartość decydująca o miejscu w rankingu; jest indeksem kilku zmiennych świadczących zarówno o liczbie kontaktów odbiorców z marką, jak i jakościowej ocenie komunikatu.
Jak co roku publikację raportu poprzedziła debata z udziałem przedstawicieli polskiego biznesu: Lidia Kołucka, dyrektorka wykonawcza ds. sponsoringu Orlenu, Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektorka komunikacji korporacyjnej, rzeczniczka prasowa Nationale-Nederlanden, Dariusz Maciołek, dyrektor marketingu Banku BNP Paribas, i Paweł Trochimiuk, prezes Partner of Promotion. Debatę poprowadziła Agnieszka Olbrot, redaktorka dodatku Top Marki „Press”.
Marki przechodzą próbę: czy i jak potrafią dostosować się do przemian w otoczeniu i w postawach konsumentów. Eksperci jednych z największych marek dzielili się opiniami o tym, które z tych wyzwań są kluczowe i w jaki sposób brandy mogą im sprostać.