Top Marka 2019


Najsilniejsze brandy w polskich mediach – Top Marka 2019 Magazyn „Press” i „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” ogłosiły wyniki największego na rynku rankingu medialności brandów. XII edycja badania Top Marka, wzorem ubiegłego roku, objęła aż 500 marek z 50 branż.

Raport przygotowano w oparciu o analizę materiałów z prasy, internetu i social media opublikowanych w okresie od 1 lipca 2018 roku do 30 czerwca 2019 roku – łącznie 73 mln informacji: 2 mln tekstów prasowych, 10 mln internetowych i 61 mln postów w mediach społecznościowych.

Filary metodologii

Zastosowanie porównywalnych wskaźników dla wszystkich rodzajów wzmianek, uwzględniających specyfikę prasy, portali internetowych i social media to podstawa stosowanej w badaniu metodologii. Wartością decydującą o miejscu brandu w rankingu jest niezmiennie siła marki – wypadkowa kilku zmiennych (impactu, indeksu wydźwięku i liczby publikacji) świadczących zarówno o liczbie kontaktów odbiorców z marką, jak i jakościowej ocenie komunikatu na jej temat. W tej edycji analizy do wyliczenia sumarycznego impactu analizowanych materiałów wprowadzono współczynnik korygujący dla krótkich, jednowyrazowych lub jednozdaniowych wzmianek. Wpływ takich publikacji na kształt rankingu został ograniczony, by nie przesłonił znaczenia materiałów związanych z bieżącą działalnością marek i zazwyczaj w większym stopniu wpływających na ich wizerunek.

alternative

Topowe marki badania

W badaniu wyselekcjonowano 50 branż najczęściej pojawiających się w mediach. W każdym z sektorów wyłoniono 10 brandów, o których wzmiankowano najwięcej. W kolejnym etapie szczegółowo przeanalizowano materiały dotyczące każdej marki, biorąc pod uwagę przyjęte wskaźniki, decydujące ostatecznie o sile brandu. Raport uwzględnia rankingi branżowe oraz klasyfikację wszystkich 500 marek poddanych badaniu. Pięćdziesięciu najsilniejszym medialnie brandom przyznano tytuł i statuetkę Top Marka 2019.

alternative

Brandy o największej sile

Zwyciężczynią całego rankingu, obejmującego 500 brandów, została „Gazeta Wyborcza”. Jej siłę wyliczono na 12 998 992 pkt. O przewadze marki nad dwiema kolejnymi zdecydowała wysoka wartość wskaźnika impact. Na 2. miejscu znalazło się TVN z wynikiem 12 778 140 pkt. Marka wyprzedziła ubiegłorocznego lidera zestawienia – PGE Polską Grupę Energetyczną, która zgromadziła 12 161 662 pkt. Czwarte miejsce należało do Audi – 9 550 027 pkt. Top 5 zamknęło BMW z wynikiem 8 811 004 pkt. Drugą piątkę badania otworzyła telewizja Polsat – 8 332 799 pkt., na miejscu 7. uplasował się „Super Express” – 7 712 050 pkt. i kolejno: Mercedes – 7 674 547 pkt., Orlen, który uzyskał 6 801 452 pkt. Miejsce 10. rankingu 500 marek należało do TVN24 – 6 281 789 pkt. Podsumowując, wśród 10 najsilniejszych marek całego rankingu pięciuset znalazło się aż pięć brandów mediowych, trzy marki motoryzacyjne, jedna energetyczna oraz jedna paliwowa.

Najlepiej postrzegane i najszerzej znane

Ocena jakościowa przekazu stanowiła niezwykle ważny element analizy – pozytywny wydźwięk wzmianek zwiększał siłę medialną marki. Najwyższy indeks sentymentu – 4,34 – w top 500 marek odnotował brand z kategorii ”Sieci – apteki i drogerie” – Super-Pharm. W top 5 tej kategorii znalazły się aż dwie marki z branży „Markety AGD i budowlane”: Polskie Składy Budowlane z wynikiem 4,27 (miejsce 2.) i Bricomarché – 4,11 (miejsce 4.). Trzecią najlepiej ocenianą marką został Savicki – z branży jubilerskiej, który uzyskał indeks sentymentu na poziomie 4,24. Na miejscu 5. uplasował się Lexus – marka samochodowa premium z wynikiem 4,02.. Topową piątkę brandów o największym wskaźniku dotarcia informacji otworzyła „Gazeta Wyborcza”. Impact tej marki wyniósł aż 9 055 918 704. Drugi wynik w rankingu 500 należał do Google – 8 918 589 288. Na 3. miejscu uplasował się Microsoft – 7 509 293 952. W pierwszej piątce znalazły się także: TVN – 6 573 777 532 oraz Polska Grupa Energetyczna – 5 047 869 396. – Top Marka jest unikalną na polskim rynku cykliczną analizą, która uwzględnia najszersze spektrum działań komunikacyjnych brandów. Reaguje na zmieniające się trendy rynkowe, ale jej metodologię stanowią niezmiennie trzy kluczowe filary: liczba publikacji, ich zasięg i wydźwięk. Niezaprzeczalnym walorem raportu jest fakt, że jest on przygotowywany przez niezależną agencję badawczą. Wszystkie te elementy sprawiają, że ranking jest wyczekiwanym przez marki opracowaniem, stanowiącym syntezę pracy osób odpowiedzialnych za wizerunek. Dodatkowym atutem będzie z pewnością możliwość skorzystania od tego roku z profitów promocyjnych, jakie niesie ze sobą licencja Top Marki – komentuje Marlena Sosnowska, rzecznik prasowy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Prestiżowe badanie Top Marka jest wspólnym przedsięwzięciem pomysłodawcy projektu – magazynu „Press” oraz autora metodologii – PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, realizowanym od 2007 roku. Pierwsze edycje zawierały analizę publikacji prasowych. W roku 2013 badanie poszerzono o materiały z internetu, a 2 lata później o wzmianki z serwisów społecznościowych. Publikację raportu „Top Marka 2019” poprzedziła debata o roli employer brandingu w budowaniu wizerunku marki i jego wpływie na rozwój biznesu oraz o mierzeniu efektywności komunikacji. W debacie udział wzięli: Agnieszka Krajnik (koordynator CSR Provident Polska), Aleksandra Chalimoniuk (dyrektor komunikacji i PR w Jysk), Łukasz Jarota (CEO Agencja Grow), Michał Fura (dyrektor komunikacji korporacyjnej i public affairs UPC) i Sebastian Bykowski (PRESS-SERVICE Monitoring Mediów). Dyskusję prowadziła Joanna Tonkowicz (Absolvent Consulting).

Relacja z debaty:

Wskaźniki zastosowane w badaniu „Top Marka 2019”

Impact – dotarcie wzmianki o marce w oparciu o dane o konsumpcji medium.
Indeks sentymentu – współczynnik oparty na wydźwięku; odzwierciedla udział publikacji pozytywnych, neutralnych i negatywnych w całości przekazu o danej marce: im wyższy, tym lepszy.
Siła marki – ostateczna wartość decydująca o miejscu w rankingu; jest indeksem kilku zmiennych świadczących zarówno o liczbie kontaktów odbiorców z marką, jak i jakościowej ocenie komunikatu.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów i Magazyn Press wyrażają zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełne nazwy firm: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów i Magazyn Press, a w social media oznaczenie @PSMMonitoring (FB i TT) oraz @MagazynPress (FB) i @RedakcjaPress (TT)).

Osoby do kontaktu:

Katarzyna Popławska
Kierownik Działu Marketingu i PR
mobile: +48 697 410 680
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
[email protected]

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-801 Poznań, ul. Marcelińska 14
www.psmm.pl
www.twitter.com/PSMMonitoring
www.facebook.com/PSMMonitoring

Katarzyna Buszkowska
Zastępca Redaktora Naczelnego „Press”
mobile: + 48 604 810 444
[email protected]

Press sp. z o.o. sp. k.
60-523 Poznań, ul. J.H.Dąbrowskiego 75/66
www.press.pl
www.facebook.com/MiesiecznikPress
www.twitter.com/pressredakcja